Jánošíkove diery

Jánošíkove Diery alebo jednoducho len Diery, tvoria tri ucelené časti, a to: Dolné, Horné a Nové Diery a značené turistické chodníky ponúkajú niekoľko možností ako ich prejsť. V Jánošíkových dierach sa nachádza spolu až dvadsať prekrásnych vodopádov a rôzne bizarné skalné útvary, ktoré spolu vytvárajúce špecifickú klímu pre domov viacerých zaujímavých rastlinných a živočíšnych druhov.

Malý okruh ( náučný chodník diery )

Najobľúbenejší a najnavštevovanejší je tzv. Malý okruh Jánošíkovými Dierami, ktorý sa dá jednoducho zvládnuť i s menšími deťmi a je vhodný i pre seniorov. Trvá cca 2 hodinky a vy prejdete najzaujímavejšie pasáže Dolných a Nových Dier, pričom nezabúdajte, že Nové Diery sú v úseku Ostrvné - Podžiar jednosmerné. Môžete tu vidieť niekoľko krásnych vodopádov, úzučké údolie v Ostrvnom vyhĺbené Dierovým potokom a neuveriteľne krásnu prírodu Malej Fatry. Od letnej sezóny 2013 navyše na Vás čaká zrekonštruovaný Náučný chodník Diery a niekoľko nových technicky veľmi pekných lávok...

Veľký okruh s možnosťou výstupu na malý alebo veľký rozsutec

Tú najkrajšiu časť však tvoria Horné diery s najväčším počtom vodopádov a rebríkov, ktoré Vás dovedú až do sedla Medzirozsutce (1200 mnm) - tzv. Veľký okruh Jánošíkovymi Dierami - To najlepšie z Dier. Návrat z Medzirozsutcov je možný novým veľmi krásnym chodníkom popod Poludňové skaly, s neuveriteľnými výhľadmi, prípadne môžete pokračovať na Veľký okruh s výstupom na Malý Rozsutec ( 1343 mnm ), alebo na Veľký Rozsutec ( 1610 mnm ). Tu netreba zabúdať, že Veľký Rozsutec je z dôvodu ochrany jarnej prírody uzatvorený v termíne 01. 03. - 15. 06.